close
loading

 

ADAPTACJA GOTOWEGO

PROJEKTU OGRODU

SAMEMU

 


Adaptacja pozwala zrealizować projekt gotowy na określonej działce. Osoba adaptująca sprawdza ukształtowanie terenu, położenie względem stron świata, jakość gruntu, zacienienie, obecność roślin istniejących itd.
 

 

Jak się dokonuję adaptacji ??

 

Adaptacja gotowego projektu ogrodu w przeciwieństwie do gotowych projektów domów, nie wymaga wykwalifikowanego projektanta. Przy najprostszej adaptacji w zasadzie jedyne co musimy zrobić to zmienić wymiary działki i położenie domu. Jednak będziesz musiał poświecić trochę czasu na to zadanie. Zapoznaj się z swoim projektem. Zobacz jakie rośliny są w nim zawarte, dokładnie przeanalizuj rozmieszczenie kompozycji roślinnych, rabatek, układ stron świata. Będziesz potrzebował dokładnego wymiarowania Twojej działki i budynku, jak również umiejscowienie domu na działce. W projekcie budowlanych powinieneś mieć rzut zagospodarowanie terenu w skali 1:500. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne wymiary. Przygotuj sobie również kartki i ołówek. Najlepiej wszystko sobie szkicuj i rysuj. 
Jeśli wszystko już przeanalizowałeś i jesteś pewny zmian, których chcesz dokonać wtedy trzeba to przenieś na papier. Delikatne zmiany można nanosić na wydrukowany projekt. Jeśli planujesz mocno pozmieniać swój projekt wtedy lepiej zaopatrzyć się w duża kartkę i rozrysować sobie wszystko wg wytycznych i obliczeń. 
Aby wybrany projekt gotowy przypominał jak najbardziej Twój projekt po adaptacji należy trzymać się kilku prostych zasad :

 

 

1. Adaptacja roslinności.

 

Modyfikując projekt staraj się jak najmniej ingerować w wielkość rabat tzn. szerokość rabat od obwodu działki. Pozwoli Ci to zachować wygląd kompozycji, klimat całego nasadzenia oraz znacznie ułatwi pracę. Czyli zmieniając wielkość działki, zmieniasz tak naprawdę tylko wielkość trawnika. Zmieniając długość boku działki z 40mb na np. 25 mb zmienia Ci się automatycznie wielkość rabaty i nasadzeń. Adaptację roślinności można wykonać na dwa sposoby :

 

 


Wariant 1

 

Chcąc zachować kształt i wygląd kompozycji z gotowego projektu ogrodu musisz obliczyć ze zwykłej proporcji nową ilość potrzebnych roślin ( musisz to zrobić dla każdego gatunku i każdego miejsca osobno) np. w projekcie gotowym długość boku ma 40 mb. Na tej rabacie jest m.in. 18 sztuk brzozy. Twój bok działki wynosi 25 mb. Chcąc obliczyć ile brzozy potrzebujesz w tym miejscu podstawiasz do wzoru zwykłej proporcji dane :
 
 
Oczywiście zaokrąglasz tą ilość do pełnej liczby. W tym wypadku wychodzi 11 szt brzozy.
 
Tak samo możesz obliczyć dokładne miejsce usytuowania owych brzóz. Po prostu skalujesz projekt pod Twoje wymiary. Natomiast w większości przypadków nie jest to potrzebne. Rozstawiając już fizycznie rośliny u siebie na ogrodzie miejsce na dane rośliny wychodzi samo w trakcie rozstawiania kolejnych gatunków.

 

 

 


 

 Wariant 2

 

 

 

 

 

 

Jest to wariant prostszy do wykonania, natomiast wymaga  trochę wyobraźni i przemyślenia na jakich gatunkach nam bardziej zależy a na których mniej. Polega on na usuwaniu, wyzbywaniu roślin z rabaty. Tym samym ograniczamy wielkość modyfikowanej rabaty. Czyli biorąc już przytoczony przykład z pierwszego wariantu (gotowy projekt 40 mb, nasza działka 25 mb) działamy w następujący sposób. W gotowym projekcie rosną gatunki, które nam się nie podobają np. cyprys i świerk. Cyprys zajmuje 5 mb rabaty a świerk 10 mb . Jeśli usuniemy oba te gatunki z tej rabatki uzyskamy 25mb docelowo czyli tyle ile ma nasza działka.
Ten wariant trzeba dobrze przemyśleć i najlepiej go sobie rozrysować. Upewnić się należy czy nasze modyfikacje nie wpłyną negatywnie na kształt rabat lub innych zestawień roślinnych.

 

 

 

 

Trzeba pamiętać, że przy adaptacji gotowego projektu tak naprawdę jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Nie jest rzadkością, że wymieniamy 30 % roślin z projektu na inne gatunki. Również i Ty, jeśli w projekcie są rośliny, które wg Ciebie nie pasują albo po prostu Ci się nie podobają, możesz je wymienić na inne, wg. Ciebie lepsze. Jeśli nie masz wiedzy co do roślin i ogrodnictwa to obsługa szkółki, centrum ogrodniczego na pewno Ci pomoże dobrać odpowiednie gatunki.

 


 

2. Adaptacja wymiarów rabat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adaptacja wymiarów rabat odbywa się bardzo podobnie do adaptacji roślinności. Czyli znowu mamy 2 warianty, które oczywiście możemy ze sobą "mieszać". 
 
Pierwszy to skalowanie każdego wymiary, tak samo jak w przypadku roślinności - wariant 1
 
Drugi to usuwanie poszczególnych odcinków, tak samo jak w przypadku roślinności - wariant 2.
 
 

 

3. Położenie wzgledem kierunków świata.

 

 
 
W momencie gdy kierunki świata różnią się znacząco na Waszej posesji jedyne co możemy zrobić to zamienić rośliny z światłolubnych na cienioznośne. Natomiast w większości wypadków takie zmiany to rzadkość. Tyczy się to główne z specyfikacji posesji, gdy np. wasza działka graniczy z ściana lasu albo wysokiego budynku bądź rośnie duże stare drzewo, którego nie da się lub nie chcesz wyciąć, lub kierunki świata różnią się o 180 stopni w projekcie względem Waszej działki. Trzeba się wtedy upewnić czy gatunki cieniolubne nie będą wystawione na pełne słońce ( strona południowa) i na odwrót. Jeśli tak to najlepiej udać się tym problemem do szkółki, gdzie doradzą na jaki gatunek najlepiej wymienić dana roślinę.


 

4. Jakość gleby. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdecydowana większość gleb w Polsce nie nadaje się do uprawiania ogrodów z roślinami ozdobnymi. Stąd bardzo często budując ogród wymienia się wierzchnią warstwę gleby tj. 10-15 cm na dobra czarną ziemie. Równie dobrym sposobem jest zaprawianie dołów pod rośliny czyli dostarczenie dobrej jakości gleby w objętość bryły korzeniowej nowo sadzonych roślin.
 
 

 

 

5. Ukształtowanie terenu.

 

Jeśli gotowy projekt ogrodu, który Ci się podoba jest płaski, a Twoja działka jest na skarpie, musisz pomyśleć nad jakimś zniwelowaniem poziomów. Pamiętaj, że trawa najlepiej jak rośnie płasko lub na niewielkich spadkach. Podobnie rabaty, najlepiej jak są w miarę płaskie. Wszystko dlatego, że na dużych skarpach kora i żwir z rabat będzie wiecznie "zjeżdżał" a trawnik na górze będzie niedolany a na dole będzie przelany zgodnie z ruchem grawitacyjnym wody.
Przełamania na ogrodzie w postaci wszelkiego rodzaju murków, schodów, tarasów znacznie upiększają ogród, natomiast są trudne do wykonania i trzeba mieć podstawowa wiedzę na temat ich budowy. Dobrze się skonsultować z dobrym ogrodnikiem w celu ustalenia gdzie owe przełamanie najlepiej zrobić i z czego. 

Jeśli sytuacja jest na odwrót czyli masz działkę płaską a podoba Ci się projekt z jakimś przełamaniem, wtedy sprawa jest dużo prostsza. Po prostu rezygnujesz u siebie w projekcie z przełamania i traktujesz wszystko jak by rosło na płaskiej powierzchni.

 

 


 

6. Na koniec.

 

Nie bój się rysować, szkicować, kombinować. Pamiętaj, że dobrze przygotowany projekt to podstawa sukcesu i piękny ogród na lata. Daj sobie czas na adaptację, nie śpiesz się i spróbuj się tym bawić. W razie czego zawsze możesz do nas zadzwonić. Postaramy Ci się pomóc.

Musisz też zdawać sobie sprawę, że podczas realizacji ogrodu prawie zawsze coś ulega modyfikacji w projekcie. Także nie traktuj projektu jak coś w rodzaju „wyroczni”. Jako wykonawcy ogrodów z prawie 15 letnim stażem, wiemy że projekt jest bardzo potrzebny przy realizacji ogrodu, natomiast bardzo często pewne jego elementy ulegają modyfikacji i nie ma w tym nic złego.

 

 

 

 

 

fb   

DANE FIRMY:

Pracownia Artystyczna Magdalena Hirsch

 

adres

Adres:

61-636 Poznań

os. Pod lipami 11/13

telefon

telefon:

503 682 082

mail

e-mail:

kontakt@proogrody.pl